Magnusson Multi-Material Hole Punch 9 1/2" (240mm) (293PR)
Soft-grip handle for improved comfort when working and a safety catch to prevent accidental opening. Punches holes in 0.5mm increments between 2 and 4.5mm. Ideal for punching holes in gasket material or leather products.
- Punches 2-4.5mm Holes
- Steel Construction
- Bi-Material Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Punching Tools
Soft-grip handle for improved comfort when working and a safety catch to prevent accidental opening. Punches holes in 0.5mm increments between 2 and 4.5mm. Ideal for punching holes in gasket material or leather products.
- Punches 2-4.5mm Holes
- Steel Construction
- Bi-Material Soft-Grip Handle
View all: Magnusson Punching Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Construction Material (Hand Tools) | Steel |
| Hole Punch Diameter | 2, 2.5, 3, 3.5, 4 & 4.5 mm |
| Length (Imperial) | 9 1/2 " |
| Length (Metric) | 240 mm |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| No. of Punching Tubes | 6 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Hole Punch |
| Punch Tube Depth | 12 mm |
| Suitable Cutting Material | Multi-Material |
| Suitable Cutting Material (Full) | Suitable for Cutting Leather, Paper & Card |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |