Magnusson Beech Wood Mallet 16oz (0.45kg) (2698V)
Robust Magnusson beech wood mallet offers a robust hand tool, ideal for professional joinery and carpentry tasks. Constructed from solid beech wood, the durable mallet offers excellent resistance against splitting, ensuring durability on busy construction sites and in workshops. The ergonomically designed, tapered handle provides a secure and comfortable grip, enhancing control and precision during use. Features a 16oz (0.45kg) head and a hard strike face to deliver effective force for assembly, chiselling, and shaping, without damaging delicate materials. Reliable woodworking mallet suitable for professional toolkits.
- Head
- Beech Wood Ergonomic Handle
- Hard Face
View all: Magnusson Hammers
Robust Magnusson beech wood mallet offers a robust hand tool, ideal for professional joinery and carpentry tasks. Constructed from solid beech wood, the durable mallet offers excellent resistance against splitting, ensuring durability on busy construction sites and in workshops. The ergonomically designed, tapered handle provides a secure and comfortable grip, enhancing control and precision during use. Features a 16oz (0.45kg) head and a hard strike face to deliver effective force for assembly, chiselling, and shaping, without damaging delicate materials. Reliable woodworking mallet suitable for professional toolkits.
- Head
- Beech Wood Ergonomic Handle
- Hard Face
View all: Magnusson Hammers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Magnusson |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This product has been designed for longevity. Keeping products in use for longer helps to reduce the demand for new products and creation of waste. |
| Hammer & Axes Handle Type | Beech Wood |
| Hammer & Axes Product Type | Mallet |
| Head Weight (Band) | 15-19oz |
| Head Weight (Imperial) | 16 oz |
| Head Weight (Metric) | 0.45 kg |
| Manufacturer Guarantee | Lifetime Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Overall Length | 320 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Beech Wood Mallet |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011 VM, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |