Mac Allister Aluminium 3.35m Combination Ladder (271HG)
Versatile aluminium combination ladder. Can be used as a 2-piece A-shaped stepladder, or converted to use as an extension ladder. Features high resistance steel hinges, enabling simple and safe extensiion and safety locking straps to avoid accidental opening of ladder.
- Closed to Max. Open Height: 2.35 - 3.35m
- Stepladder & Extension Ladder Functions
- Total Product Weight: 7.3 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Round Rungs
- 680mm Fixed Stabiliser Bar Supplied
- High Resistance Steel Hinges
- 1 Year Guarantee
View all: Mac Allister Combination Ladders
Versatile aluminium combination ladder. Can be used as a 2-piece A-shaped stepladder, or converted to use as an extension ladder. Features high resistance steel hinges, enabling simple and safe extensiion and safety locking straps to avoid accidental opening of ladder.
- Closed to Max. Open Height: 2.35 - 3.35m
- Stepladder & Extension Ladder Functions
- Total Product Weight: 7.3 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Anti-Slip Feet & Treads
- Round Rungs
- 680mm Fixed Stabiliser Bar Supplied
- High Resistance Steel Hinges
- 1 Year Guarantee
View all: Mac Allister Combination Ladders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Anti-Slip Feet & Treads |
| Base Width | 680 mm |
| Brand | Mac Allister |
| Closed Height | 2.35 m |
| Closed Height Band | 2-3 m |
| Construction Material (Access) | Aluminium |
| Insulation Tested | Not Insulated |
| Ladder Material | Aluminium |
| Ladder Product Type | Combination |
| Ladder Width | 680 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Height Band | 3-4 m |
| Max. Open Height | 3.35 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| No. Of Sections | 2 |
| No. of Functions | 2 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ladder |
| Professional/Non-Professional Use | Non-Professional Use |
| Rungs by Section | 2 x 8 |
| Stability Type | Fixed Stabiliser Bar Supplied |
| Standard | EN 131-2. |
| Total Product Weight | 7.3 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |