Lyte Aluminium 8.4m Combination Ladder (159FG)
Professional 3-section combination ladder suitable for regular trade use. Large comfortable 'D' shaped rungs provide excellent stability along with strong box section stiles. Heavy duty nylon side straps provide excellent stability.
- Closed to Max. Open Height: 3.54 - 8.4m
- Total Product Weight: 25.2 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Non-Slip Feet & Rungs
- Flat Treads
- Large Stabiliser Bar
- 1 Year Guarantee
View all: Lyte Combination Ladders
Sorry, this item is currently out of stock
Professional 3-section combination ladder suitable for regular trade use. Large comfortable 'D' shaped rungs provide excellent stability along with strong box section stiles. Heavy duty nylon side straps provide excellent stability.
- Closed to Max. Open Height: 3.54 - 8.4m
- Total Product Weight: 25.2 kg
- Max. Static Vertical Load: 150kg
- Non-Slip Feet & Rungs
- Flat Treads
- Large Stabiliser Bar
- 1 Year Guarantee
View all: Lyte Combination Ladders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Anti-Slip | Non-Slip Feet & Rungs |
| Brand | Lyte |
| Closed Height | 3.54 m |
| Closed Height Band | 3-4 m |
| Construction Material (Access) | Aluminium |
| Insulation Tested | Not Insulated |
| Ladder Material | Aluminium |
| Ladder Product Type | Combination |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Height Band | Above 6m |
| Max. Open Height | 8.4 m |
| Max. Static Vertical Load | 150 kg |
| Model No | SFNS2LCL12 |
| No. Of Sections | 3 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Ladder |
| Professional/Non-Professional Use | Professional Use |
| Rungs by Section | 3 x 12 |
| Standard | EN 131-2. |
| Total Product Weight | 25.2 kg |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode