Lutec Chimera Outdoor LED Twin Head Floodlight Black 21.2W 2350lm (344AJ)
The Chimera combines precision lighting with a robust, function-led form. Dual adjustable LED heads deliver powerful 2350 lumens of crisp 5000K cool white light. Ideal for illuminating entrances, driveways and outdoor workspaces where extra visibility is required. Engineered for durability and made from tough corrosion-resistant polycarbonate. IP54 rated to ensure long-term performance outdoors.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 2350lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable Heads
- Tough, Corrosion-Resistant Black Polycarbonate
View all: Lutec Floodlights
The Chimera combines precision lighting with a robust, function-led form. Dual adjustable LED heads deliver powerful 2350 lumens of crisp 5000K cool white light. Ideal for illuminating entrances, driveways and outdoor workspaces where extra visibility is required. Engineered for durability and made from tough corrosion-resistant polycarbonate. IP54 rated to ensure long-term performance outdoors.
- IP54: For Outdoor Use
- Cool White
- 2350lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 30,000 Hours Life
- Adjustable Heads
- Tough, Corrosion-Resistant Black Polycarbonate
View all: Lutec Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable Heads |
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lutec |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | Black |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 5000 K |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP54 |
| Indoor/Outdoor Usage | Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2350 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer’s Warranty Domestic Use (Proof of purchase required, T&Cs apply) |
| Model Name | Chimera |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 21.2 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 146 mm |
| Product Height | 112 mm |
| Product Type | Twin Head Floodlight |
| Product Width | 266 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 21.2 kWh/1000h |