Luceco Wire Suspension Kit 1500mm (8418H)
Panel suspension hanging kit with a maximum suspension of 1500mm. Compatible with 600 x 600mm and 600 x 1200mm edge-lit panels.
- Stainless Steel Construction
- Adjustable Drop
- Max. Suspension Drop: 1.5m
- Ceiling Mounted
View all: Luceco Compression Hoses
Panel suspension hanging kit with a maximum suspension of 1500mm. Compatible with 600 x 600mm and 600 x 1200mm edge-lit panels.
- Stainless Steel Construction
- Adjustable Drop
- Max. Suspension Drop: 1.5m
- Ceiling Mounted
View all: Luceco Compression Hoses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Luceco |
| Compatibility | Compatible with Edge-Lit Panels |
| Construction Material (Lighting) | Stainless Steel |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fittings Supplied |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 8 kg |
| Max. Overall Drop | 1.5 m |
| Min. Overall Drop | 300 mm |
| Model No | LWSK |
| Mount Type | Ceiling Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 1500 mm |
| Product Type | Wire Suspension Kit |
| Product Width | 9 mm |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |
Product Contents
Suspension wires (4) and fittings.