Luceco Rechargeable LED Inspection Torch with Power Bank Green 150-330lm (981VJ)
Multi-function, rechargeable work torch. Offers 3 lighting modes including 150 or 300lm, and red warning light. Features adjustable handle and fold-out tripod legs for stability and hands-free working, as well as power bank function via USB-A port. Ideal for outdoor use.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 1 x 5A Type A USB
- ABS Body
- With Tripod for Hands-Free Working
- 150-330lm
- 2 Hours Run Time
- 4 Hours Charge Time
- Up to 25,000 Hours Life
- On/Off Switch
- Red Warning Light Function
View all: Luceco Inspection Lamps
Multi-function, rechargeable work torch. Offers 3 lighting modes including 150 or 300lm, and red warning light. Features adjustable handle and fold-out tripod legs for stability and hands-free working, as well as power bank function via USB-A port. Ideal for outdoor use.
- IP44: For Indoor & Outdoor Use
- 1 x 5A Type A USB
- ABS Body
- With Tripod for Hands-Free Working
- 150-330lm
- 2 Hours Run Time
- 4 Hours Charge Time
- Up to 25,000 Hours Life
- On/Off Switch
- Red Warning Light Function
View all: Luceco Inspection Lamps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Batteries Supplied/Required | Integrated Rechargeable Battery |
| Battery Power | 2400 mAh |
| Battery Run Time | 2 Hours |
| Body Material | ABS Body |
| Brand | Luceco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Charge Time | 4 Hours |
| Colour | Green |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 6500 K |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | LED lighting uses energy more efficiently than other lighting types. |
| IP Rating | IP44 |
| Impact Resistant | Drop Impact-Resistant |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Lens/Diffuser Material | Plastic Lens |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 150-330 lm |
| Lm Band | Varied |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | LILTP33S65-01 |
| No. of USB Outlets | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Battery-Powered |
| Product Depth | 113 mm |
| Product Height | 203 mm |
| Product Type | Inspection Torch |
| Product Width | 158 mm |
| Protection Class | Class III |
| Rechargeable | Rechargeable |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switch Type | On/Off Switch |
| USB Max Current | 5 A |
| USB Max Wattage | 1 W |
| USB Output | 1A per Port |
| USB Type Input | Type C |
| USB Type Output | Type A |
| USB Voltage | 5 V |
| Water Resistant | Water-Resistant |
| With USB Ports | USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | Luceco UK Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Luceco Distribution Centre, Stafford Park 1, Shropshire, TF3 3BD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | technical.support@luceco.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Luceco SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Luceco SE Distribution Centre, C/ Bobinadora 1-5, Mataró, Barcelona, 8302, Spain |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | es_ordersretail@luceco.es |