Lexco Alrai Single 6ft LED Dimmable CCT Batten 70W 4900-9800lm 220-240V (169RE)
The Lexco Alrai single 6ft dimmable LED CCT batten is a robust lighting solution designed for demanding environments. It features integrated LED technology, providing efficient and long-lasting illumination. This batten is ideal for commercial and industrial settings such as workshops, warehouses, and garages, where reliable and adaptable lighting is essential. Its IP65 and IK08 ratings ensure protection against dust, water jets, and impacts, making it suitable for challenging conditions. Installation is straightforward with a multi-entry exit point system and UK BESA box compatibility, secured by heavy duty stainless steel clips. The tunable CCT function allows adjustment from warm white (3000K) to daylight white (5700K), offering versatile lighting options. It is also linkable via a loop in / loop out system for larger installations.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 4900-9800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Multi-Entry & Exit Point System for Easy Installation
- IK08 Impact Rating for Enhanced Durability
- Tunable CCT from Warm To Daylight White
View all: Lexco LED Batten Lights
The Lexco Alrai single 6ft dimmable LED CCT batten is a robust lighting solution designed for demanding environments. It features integrated LED technology, providing efficient and long-lasting illumination. This batten is ideal for commercial and industrial settings such as workshops, warehouses, and garages, where reliable and adaptable lighting is essential. Its IP65 and IK08 ratings ensure protection against dust, water jets, and impacts, making it suitable for challenging conditions. Installation is straightforward with a multi-entry exit point system and UK BESA box compatibility, secured by heavy duty stainless steel clips. The tunable CCT function allows adjustment from warm white (3000K) to daylight white (5700K), offering versatile lighting options. It is also linkable via a loop in / loop out system for larger installations.
- IP65: For Indoor Use
- Variable White
- 4900-9800lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 50,000 Hours Life
- 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Multi-Entry & Exit Point System for Easy Installation
- IK08 Impact Rating for Enhanced Durability
- Tunable CCT from Warm To Daylight White
View all: Lexco LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Lexco |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Left, Right & Rear |
| Colour | Grey |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000/4000/5700 K |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Dimmer Compatible |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length (Imperial) | 6 ft |
| Length (Metric) | 1800 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 50,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4900-9800 lm |
| Lm Band | 7501-10,000 |
| Manufacturer Guarantee | 7 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Alrai |
| Model No | 24PROBAT7 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 70 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Height | 83 mm |
| Product Type | Dimmable CCT Batten |
| Product Width | 95 mm |
| Sensor Type | Without Sensor |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | DALI LED Driver Supplied |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 25 |
| kWh Per 1000hr Life | 70 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |