LawnMaster M2EB1232M-01 1200W 32cm Electric Rotary Lawn Mower 220-240V (264CU)
Powerful electric mower, with T-Drive, delivers immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Features carbon steel blade and rear roller, for a precise cut and striped finish. A single lever adjusts cutting height from 20 to 60mm, and the 32cm cutting width is easy to handle and ideal for small lawns. Includes 30Ltr collapsible Redi-Bag for easy storage, folding handles for reduced footprint, and a central carry handle for effortless transport. Supplied with 10m power cable.
- 1200W
- 5 Cutting Heights (20-60mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Suitable for Small Gardens
- Rear Roller for a Striped Finish
View all: LawnMaster Lawn Mowers
Powerful electric mower, with T-Drive, delivers immediate power for easy start-up in long grass. High torque helps maintain blade speed, even in tough conditions. Provides a clean cut and ensures consistently efficient grass collection. Features carbon steel blade and rear roller, for a precise cut and striped finish. A single lever adjusts cutting height from 20 to 60mm, and the 32cm cutting width is easy to handle and ideal for small lawns. Includes 30Ltr collapsible Redi-Bag for easy storage, folding handles for reduced footprint, and a central carry handle for effortless transport. Supplied with 10m power cable.
- 1200W
- 5 Cutting Heights (20-60mm)
- 30Ltr Grass Bag
- 1 Year Guarantee
- Carbon Steel Blade
- Plastic Deck
- Without Mulching Facility
- Suitable for Small Gardens
- Rear Roller for a Striped Finish
View all: LawnMaster Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | LawnMaster |
| Cable Length | 10 m |
| Corded Tool Weight | 10.9 kg |
| Cutting Blade Size | 32 cm |
| Cutting Blade Type | Carbon Steel Blade |
| Cutting Height Range | 20-60 mm |
| Cutting Width | 32 cm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Electric |
| Grass Collection Capacity | 30 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | M2EB1232M-01 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | Without Mulching Facility |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 1200 W |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Type | Electric Rotary Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Cleva Europe Ltd |
Product Contents
M2EB1232M-01 and 30Ltr collapsible Redi-Bag.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode