LAP Slimline LED PIR Floodlight With PIR Sensor White 30W 2250lm (2793V)
Modern slim design. Aluminium and plastic construction.
- IP44: For Use
- Cool White
- 2250lm
- Plastic Body
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: LAP Floodlights
Modern slim design. Aluminium and plastic construction.
- IP44: For Use
- Cool White
- 2250lm
- Plastic Body
- Up to 25,000 Hours Life
- 100° 10m PIR Sensor Range
- Adjustable Dusk-to-Dawn Sensor
View all: LAP Floodlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Body Material | Plastic Body |
| Brand | LAP |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour | White |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Energy Rating | None |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| IP Rating | IP44 |
| Life Length | 25,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 2250 lm |
| Lm Band | 1501-3000 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Slimline |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 30 W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 73 mm |
| Product Height | 232 mm |
| Product Type | PIR Floodlight |
| Product Width | 192 mm |
| Sensor Angle | 100 ° |
| Sensor Range | 10 m |
| Sensor Type | PIR |
| Smart Compatibility | Not Smart |