LAP Cosmoseco Tilt Fire Rated LED Downlight Chrome 5.8W 450lm (340PP)
Tool-free and quick to install due to the 4-way push-fit screwless terminal block. Ideal for domestic use.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White - 4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 70mm Cut-Out
- 65° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: LAP Downlights
Tool-free and quick to install due to the 4-way push-fit screwless terminal block. Ideal for domestic use.
- IP20: For Indoor Use
- Cool White - 4000K
- Integrated LED
- Dimmable
- Up to 30,000 Hours Life
- Fire Rated to 30, 60 & 90mins
- 70mm Cut-Out
- 65° Beam Angle
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: LAP Downlights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Tilt |
| Bathroom Use | Not Bathroom |
| Beam Angle | 65 ° |
| Bezel Colour | Chrome |
| Body Material | Bi-Material Body |
| Brand | LAP |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Colour Rendering Index | 80 |
| Colour Temperature Description | Cool White |
| Colour Temperature Value | 4000 K |
| Cut-Out Diameter | 70 mm |
| Dimmable | Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic Use |
| Energy Rating | F |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fire Rating | Fire Rated to 30, 60 & 90mins |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Installation Zones | Outside Zone |
| Life Length | 30,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 450 lm |
| Lm Band | 401-600 |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Cosmoseco |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 5.8 W |
| Power Consumption (Band) | 4 - 6.9W |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 220-240 V |
| Product Depth | 58 mm |
| Product Diameter | 85.5 mm |
| Product Type | Downlight |
| Shape | Round |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| kWh Per 1000hr Life | 6 kWh/1000h |