LAP 13A 2-Gang Unswitched Socket + 4.2A 10.5W 4-Outlet Type A USB Charger Black Nickel with Black Inserts (4202T)
Decorative metal socket with 4 USB charging ports. Ideal for charging iPads, iPhones, tablets, mobile phones, cameras and MP3s. Features angled, in-line terminals and backed-out captive screws for easy installation.
- Raised Rounded Profile
- Screwed Faceplate
- Requires 25mm Back Box
- Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws
- Type A USB
- Ideal Retrofit
- Twin Earth Fitted as Standard
View all: LAP Sockets
Decorative metal socket with 4 USB charging ports. Ideal for charging iPads, iPhones, tablets, mobile phones, cameras and MP3s. Features angled, in-line terminals and backed-out captive screws for easy installation.
- Raised Rounded Profile
- Screwed Faceplate
- Requires 25mm Back Box
- Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws
- Type A USB
- Ideal Retrofit
- Twin Earth Fitted as Standard
View all: LAP Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Amp Rating | 13 A |
| Brand | LAP |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Plug |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Black |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Min. Back Box Depth Required | 25 mm |
| No. of Earth Terminals | 2 |
| No. of USB Outlets | 4 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Black Nickel |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Type | Socket with USB Charger |
| Screwed/Screwless | Screwed |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switched/Unswitched | Unswitched |
| Switches & Sockets Finish | Polished |
| Switches & Sockets Product Type | Socket with USB |
| Switches & Sockets Profile Type | Raised Rounded |
| Terminal Capacity | Terminals accept up to 3 x 2.5mm² cables |
| Terminal Description | Angled In-Line Terminals with Backed-Out Captive Screws |
| USB Max Current | 4.2 A |
| USB Max Wattage | 10.5 W |
| USB Output | 4.2A Shared Between Ports (2.1A Charge Shared Between Each Pair of Ports) |
| USB Type | Type A |
| USB Voltage | 5 V |
| With RCD | Without RCD |
| With USB Ports | USB |
| With WiFi Extender | Without WiFi Extender |