Kudox Premium 600mm x 1000mm 3235BTU White Type 11 Convector Radiator (36126)
Single convector radiator.
- Single-Panel
- 3235BTU 948W
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Factory Fitted Top Grilles & Side Panels
- Finished to RAL 9010
- Horizontally-Mounted
- Suitable for Central Heating Systems
- High Thermal Capacity
- High Quality Packaging & Corner Protection
View all: Kudox Premium Central Heating Radiators
Single convector radiator.
- Single-Panel
- 3235BTU 948W
- Brackets, Fixings, Plug & Vent Included
- 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Factory Fitted Top Grilles & Side Panels
- Finished to RAL 9010
- Horizontally-Mounted
- Suitable for Central Heating Systems
- High Thermal Capacity
- High Quality Packaging & Corner Protection
View all: Kudox Premium Central Heating Radiators
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| BTU | 3235 BTU |
| BTU Band | 3001-4000 |
| Brand | Kudox Premium |
| CALC - No. of Panels | Single Panel |
| Delta T | Delta T50°C |
| Finish Code | Finished to RAL 9010 |
| Manufacturer Guarantee | 15 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Max. Working Temperature | 120 °C |
| Mounting Orientation | Horizontally-Mounted |
| No. of Panels | Single-Panel |
| Orientation | Horizontal |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | White |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Output (Watts/Kw) | 948 W |
| Product Height | 600 mm |
| Product Type | Radiator |
| Product Width | 1000 mm |
| Projection from Wall (Std Bracket) | 85 mm |
| Radiator Accessories Included | Brackets, Fixings, Plug & Vent Included |
| Radiator Colour | White |
| Radiator Product Type | Convector |
| Radiator Type Number | Type 11 |
| Shape Orientation | Radiator is wider than it is tall |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Standard | EN 442, KM 95430. |
| Suitable System | Suitable for Central Heating Systems |
| Test Pressure | 13 bar |
| Total Product Weight | 27.75 kg |
| Wall to Centre (Standard Bracket) | 50 mm |
Product Contents
Radiator and montage accessories.