Komelon Contractor 50m Tape Measure (120GM)
Durable steel tape with extruded blade coating that surrounds the entire blade to protect from abrasions. Includes a magnetic end hook and stake for single-person use. Ergonomic case with built-in blade cleaner to ensure long-lasting blade life. Features a fast, 3:1 geared rewind.
- ABS Plastic Case
- Nylon-Coated Steel Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 0m Standout Reach
- Wear-Resistant
- Dual-Function Hook
View all: Komelon Tape Measures
Durable steel tape with extruded blade coating that surrounds the entire blade to protect from abrasions. Includes a magnetic end hook and stake for single-person use. Ergonomic case with built-in blade cleaner to ensure long-lasting blade life. Features a fast, 3:1 geared rewind.
- ABS Plastic Case
- Nylon-Coated Steel Blade
- Metric & Imperial Scales
- Class 2
- 0m Standout Reach
- Wear-Resistant
- Dual-Function Hook
View all: Komelon Tape Measures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Coating | Nylon-Coated |
| Blade Material | Steel |
| Blade Width (Imperial) | 1/2 " |
| Blade Width (Metric) | 13 mm |
| Brand | Komelon |
| Case Material | ABS Plastic |
| Hook End Description | Dual-Function Hook |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Class | Class 2 |
| Measuring Length (Imperial) | 165 ' |
| Measuring Length (Metric) | 50 m |
| Measuring Product Type | Tape Measure |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Model Name | Contractor |
| Model No | KOMLFP50EER |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Long Tape Measure |
| Resistant Type | Wear-Resistant |
| Standout Reach | 0 m |
| z1 - UK Manufacturer Name | KOMELON |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 8 Roman Way, Coleshill, Warwickshire, B46 1HG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@komelon.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | KOMELON |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 77 Camden Street Lower, Dublin, D02 XE80, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@komelon.co.uk |