Knightsbridge Torlan Single 5ft LED Non-Corrosive Batten With Microwave Sensor 26/48W 4050 - 7250lm 230V (463GA)
The Knightsbridge Torlan single 5ft LED non-corrosive batten provides powerful and adaptable lighting solutions for trade professionals. This robust LED batten features an integrated microwave sensor, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas where reliable illumination is crucial. Users can select between 26W (4050lm) or 48W (7250lm) power outputs and choose from 3000K, 4000K, or 5700K colour temperatures to suit various tasks. Constructed with a durable polycarbonate body and diffuser, it offers an IK08 impact rating and IP65 protection for both indoor and outdoor installations. Stainless steel clips ensure long-term durability.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 4050 - 7250lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 360° 6m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Impact Rated for Enhanced Durability & Protection
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
The Knightsbridge Torlan single 5ft LED non-corrosive batten provides powerful and adaptable lighting solutions for trade professionals. This robust LED batten features an integrated microwave sensor, making it ideal for workshops, garages, and outdoor areas where reliable illumination is crucial. Users can select between 26W (4050lm) or 48W (7250lm) power outputs and choose from 3000K, 4000K, or 5700K colour temperatures to suit various tasks. Constructed with a durable polycarbonate body and diffuser, it offers an IK08 impact rating and IP65 protection for both indoor and outdoor installations. Stainless steel clips ensure long-term durability.
- IP65: For Indoor & Outdoor Use
- Variable White
- 4050 - 7250lm
- Polycarbonate Body
- Polycarbonate Diffuser
- Up to 60,000 Hours Life
- 360° 6m Microwave Sensor Range
- Without Dusk-to Dawn Sensor
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- IK08 Impact Rated for Enhanced Durability & Protection
View all: Knightsbridge LED Batten Lights
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Polycarbonate Body |
| Brand | Knightsbridge |
| CALC - Light Bulb Technology | LED |
| Cable Entry Points | Top, Left, Right & Rear |
| Colour Rendering Index | 85 |
| Colour Temperature Description | Variable White |
| Colour Temperature Value | 3000 / 4000 / 5700 K |
| Diffuser Supplied | Diffuser Supplied |
| Dimmable | Non-Dimmable |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Emergency | Non-Emergency |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Green star | Saving energy at home |
| Green star Claim | This LED light has an energy efficiency rating of D or better, the better the rating the less energy is used. |
| IP Rating | IP65 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor & Outdoor |
| Length (Imperial) | 5 ft |
| Length (Metric) | 1563 mm |
| Lens/Diffuser Material | Polycarbonate Diffuser |
| Life Length | 60,000 hours |
| Light Bulb Technology | LED |
| Light Bulb(s) Supplied | Integrated LED |
| Lm | 4050 - 7250 lm |
| Lm Band | Varied |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | Torlan |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Consumption | 26/48 W |
| Power Consumption (Band) | 14 - 75.9W |
| Power Factor Value | Greater than 0.9 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Height | 90 mm |
| Product Type | Non-Corrosive Batten |
| Product Width | 90 mm |
| Sensor Angle | 360 ° |
| Sensor Range | 6 m |
| Sensor Type | Microwave |
| Single/Twin | Single |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Transformer | Integrated LED Driver |
| Unified Glare Rating (4H8H 20/50/70) | UGR ≥ 19 |
| kWh Per 1000hr Life | 48 kWh/1000h |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode