Knightsbridge 2-Gang Single Voltage Shaver Socket+ 2.4A 12W 2-Outlet Type A & C USB Charger 230V Brushed Chrome with Grey Inserts (839PX)
Single voltage shaver socket with a screwless, low profile, metal design. Built-in dual USB charger with Type-A and Type-C connections (5V DC 2.4A: shared). Minimum mounting box depth: 47mm.
- 2 x 2.4A Type A & C USB
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 47mm Back Box
- Screw Terminals
- 230VAC 20VA
- Premium Steel Construction
- Built-In Gasket
View all: Knightsbridge Sockets
Single voltage shaver socket with a screwless, low profile, metal design. Built-in dual USB charger with Type-A and Type-C connections (5V DC 2.4A: shared). Minimum mounting box depth: 47mm.
- 2 x 2.4A Type A & C USB
- Flat Profile
- Screwless Faceplate
- Requires 47mm Back Box
- Screw Terminals
- 230VAC 20VA
- Premium Steel Construction
- Built-In Gasket
View all: Knightsbridge Sockets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Knightsbridge |
| Electrical Socket Installation | Wall |
| Electrical Socket Product Type | Shaver |
| Fixings Supplied | Fixings Supplied |
| Insert Colour | Grey |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Min. Back Box Depth Required | 47 mm |
| Model No | SF8909BCG |
| No. of Earth Terminals | 1 |
| No. of USB Outlets | 2 |
| Number of Gangs | 2 Gang |
| Output Voltage | 230 V |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Type | Shaver Socket with USB |
| Screwed/Screwless | Screwless |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Switches & Sockets Finish | Brushed |
| Switches & Sockets Product Type | Shaver Socket |
| Switches & Sockets Profile Type | Flat |
| Terminal Capacity | Terminals accept 2 x 2.5mm², 1 x 4mm² or 1 x 6mm² cables |
| Terminal Description | Screw Terminals |
| USB Max Current | 2.4 A |
| USB Max Wattage | 12 W |
| USB Output | 2.4A Shared Between Ports |
| USB Type | Type A & C |
| USB Voltage | 5 V |
| With USB Ports | USB |
| z1 - UK Manufacturer Name | ML Accessories Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | UNIT E CHILTERN PARK, BOSCOMBE ROAD, DUNSTABLE, LU5 4LT |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.mlaccessories.co.uk/contact-us |
| z4 - EU Manufacturer Name | SLV Lighting Group |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Daimlerstrasse 21-23, 52531 Übach-Pallenberg, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | eprel@group.slv.com |