JSP Ridgeback Black / Yellow Wheelstop 900mm x 20mm x 20mm (813YL)
Parking stop, painted yellow, for vehicle spaces and charging points. Impact-resistant, durable and weatherproof. Easy to install to either concrete or asphalt, no digging required. Suitable for light commercial vehicles.
- PVC
- Dichroic Reflector
- Black / Yellow
- 1 Year Guarantee
View all: JSP Traffic Management
Parking stop, painted yellow, for vehicle spaces and charging points. Impact-resistant, durable and weatherproof. Easy to install to either concrete or asphalt, no digging required. Suitable for light commercial vehicles.
- PVC
- Dichroic Reflector
- Black / Yellow
- 1 Year Guarantee
View all: JSP Traffic Management
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | JSP |
| Colour | Black / Yellow |
| Construction Material (Safety) | PVC |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name/No | Ridgeback |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 20 mm |
| Product Height | 20 mm |
| Product Type | Wheelstop |
| Product Width | 900 mm |
| Total Product Weight | 7.6 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | JSP Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Standlake Business Park, Cotswold Farm, Cotswold Dene, Witney, Oxfordshire, OX29 7RB |