Joint Connector Bolts BZP M6 x 30mm 50 Pack (61843)
Versatile connectors suitable for use with cross dowels and t-nuts.
View all: Unbranded Cross Dowel Nuts & Bolts
Versatile connectors suitable for use with cross dowels and t-nuts.
View all: Unbranded Cross Dowel Nuts & Bolts
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bolt Size | M6 |
| Brand | Unbranded |
| Drill Size | 6 mm |
| Fixings Head Type | Hex Flange |
| Fixings Product Type | Bolts |
| Head Thickness | 3 mm |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Length of Thread | 30 mm |
| Load Rated | Non-Load-Rated |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Nuts Supplied | Nuts Required |
| Overall Length | 33 mm |
| Pack Size | 50 |
| Pieces in Pack/Case | 50 |
| Product Diameter | 6 mm |
| Product Length | 30 mm |
| Product Type | Joint Connector Bolts BZP |
| Screw Thread Type | Fine Thread |
| Shank Length | 0 mm |
| Thread Length | Fully Threaded |
| Thread Pitch | 1 mm |
| z1 - UK Manufacturer Name | Aptus Fastener Systems Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Salterwood Drive, Denby Hall Business Park, Ripley, Derbyshire, DE5 8JY |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@aptusfasteners.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | G&B FISSAGGI |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corso Savona, 23, Villastellone, Turin, Piedmont, 10029, Italy |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@aptusfasteners.co.uk |