Inlight Cayo 1-Circuit Track Light Fitting 1.6m White (235VJ)
The Inlight Cayo 1-circuit track light fitting provides versatile illumination. This 1.6m white track light features 5 adjustable heads, each offering a 90° tilt for precise directional lighting. It is ideal for illuminating specific areas in kitchens, retail displays, or workshops, offering flexible lighting solutions. Constructed from durable stainless steel, this mains-powered unit is suitable for both domestic and commercial environments. Installation is straightforward as fixings and fittings are supplied for ceiling or wall mounting. It requires 5 x GU10 light bulbs, allowing customisation of light output.
- IP20: For Indoor Use
- Adjustable
- Stainless Steel Body
- Tilt Angle: 90°
- Max Wattage: 7W
- Non-Joinable Stainless Steel Track
- 1 Year Guarantee
- Ceiling & Wall-Mounted for Flexible Installation Options
- Fixings & Fittings Supplied for Quick & Easy Setup
- Suitable for Domestic & Commercial Environments
View all: Inlight Track Lighting
The Inlight Cayo 1-circuit track light fitting provides versatile illumination. This 1.6m white track light features 5 adjustable heads, each offering a 90° tilt for precise directional lighting. It is ideal for illuminating specific areas in kitchens, retail displays, or workshops, offering flexible lighting solutions. Constructed from durable stainless steel, this mains-powered unit is suitable for both domestic and commercial environments. Installation is straightforward as fixings and fittings are supplied for ceiling or wall mounting. It requires 5 x GU10 light bulbs, allowing customisation of light output.
- IP20: For Indoor Use
- Adjustable
- Stainless Steel Body
- Tilt Angle: 90°
- Max Wattage: 7W
- Non-Joinable Stainless Steel Track
- 1 Year Guarantee
- Ceiling & Wall-Mounted for Flexible Installation Options
- Fixings & Fittings Supplied for Quick & Easy Setup
- Suitable for Domestic & Commercial Environments
View all: Inlight Track Lighting
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Adjustable |
| Body Material | Stainless Steel Body |
| Brand | Inlight |
| Bulbs Supplied/Required | Required |
| Circuit Track Type | 1-Circuit |
| Colour | White |
| Cut to Size | Cannot be Cut to Size |
| Domestic/Commercial Use | Suitable for Domestic & Commercial Use |
| Energy Rating | None |
| Fitting Installation | Ceiling or Wall-Mounted |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| IP Rating | IP20 |
| Indoor/Outdoor Usage | Indoor |
| Input Voltage | 240 V |
| Light Bulb Technology | Supplied Without Bulb |
| Light Bulb(s) Required | 5 x GU10 Light Bulbs Required |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Wattage | 7 W |
| Model Name | Cayo |
| Model No | INL-41731-WHT |
| No. of Lights | 5-Light |
| Overall Light Width | 90 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Type | Mains-Powered |
| Power Voltage Supply | 240 V |
| Product Depth | 1700 mm |
| Product Height | 180 mm |
| Product Type | Track Light Fitting |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplied/Required No. Bulbs | 5 |
| Track Construction Material | Stainless Steel |
| Track Length (Metres) | 1.6 m |
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode