IMPAX IM2000SIG 2000W Inverter Generator 230V
Impax
IMPAX IM2000SIG 2000W Inverter Generator 230V (829XG)
  • 2000W Max. Power
  • 4-Stroke Leiya LY148F Petrol Engine
  • Recoil Start
  • 5 Hours Max. Run Time at ¾ Load
  • Oil Level Alert
  • Overload Protection
  • Single Voltage
  • 2 x 2.1A USB & 12V DC Sockets
  • Inverter THD Less than 3%
More Info
View all: Impax Generators
1 in stock in Motherwell | Change store
Fulfilment options
  • 2000W Max. Power
  • Recoil Start
  • Oil Level Alert
  • Overload Protection
  • Single Voltage
  • Inverter THD Less than 3%
More Info
View all: Impax Generators
You may also like:
Specification
BrandImpax
Continuous Power Watts1800 W
Engine Fuel TypePetrol
Engine Oil Supplied/Required15W40 Oil Required
Generator Product TypeInverter
IP RatingIP23M
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Power (Watts/Kw)2000 W
Model NoIM2000SIG
No. of Engine Strokes4-Stroke
No. of USB Outlets2
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Factor Value1
Power Output (Watts/Kw)1800 W
Power Voltage Supply230 V
Product Depth298 mm
Product Height460 mm
Product TypeInverter Generator
Product Width478 mm
Socket DescriptionSockets: 2 x 240V 13A
Sound Pressure Level95 dBA
Sound Pressure Level @7m60 dBA
Supplier Manufacturer Helpline0344 2642 485
Tank Capacity3.6 Ltr
Total Product Weight22.5 kg
USB Max Current4.2 A
USB Max Wattage10 W
USB Output2.1A per Port
USB Type OutputType A
USB Voltage5 V