IMPAX IM1000SIG 1050W Inverter Generator 230V
Impax
IMPAX IM1000SIG 1050W Inverter Generator 230V (599PV)
  • Recoil Start
  • 4 Hours Max. Run Time at ¾ Load
  • Oil Level Alert
  • IP23M
  • Overload Protection
  • 2 x 2.1A USB Sockets
  • 12V DC Socket
  • Inverter THD Less than 3%
  • Double-Shell Acoustic Insulation
More Info
View all: Impax Generators
Save28%
0 in stock in Dumfries | Check other stores
Fulfilment options
  • Recoil Start
  • Oil Level Alert
  • IP23M
  • Overload Protection
  • 2 x 2.1A USB Sockets
  • 12V DC Socket
  • Inverter THD Less than 3%
More Info
View all: Impax Generators
You may also like:
Specification
BrandImpax
Continuous Power Watts1000 W
Engine Fuel TypePetrol
Engine Oil Supplied/Required15W40 Oil Required
Generator Product TypeInverter
IP RatingIP23M
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Power (Watts/Kw)1050 W
Model NoIM1000SIG
No. of Engine Strokes4-Stroke
Overload ProtectionOverload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power Factor Value1
Power Output (Watts/Kw)1000 W
Power Voltage Supply230 V
Product Depth274 mm
Product Height405 mm
Product TypeInverter Generator
Product Width430 mm
Socket DescriptionSocket: 1 x 230V 13A