IMPAX IM-TIG200 200A PDC/DC Inverter TIG Welder 230V
Impax
IMPAX IM-TIG200 200A PDC/DC Inverter TIG Welder 230V (160PV)
  • Welding Current Range: 20-200A
  • Amp Rating: 200A Pulsed DC / 180A DC
  • Wire Diameter: 2.4mm
  • 30% Duty Cycle at 200A
  • Fan-Cooled
  • Welding Thickness: 0-4mm
  • Open Circuit 70V
  • Current & Thermal Overload Protection
  • TIG Torch & Foot Pedal Included
More Info
View all: Impax Welders
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Wire Diameter: 2.4mm
  • 30% Duty Cycle at 200A
  • Fan-Cooled
  • Welding Thickness: 0-4mm
  • Open Circuit 70V
More Info
View all: Impax Welders
You may also like:
Specification
Amp Rating200 A
BrandImpax
Cable Length1 m
Carry Case/Bag IncludedNo
Current Range20-200 A
Input Voltage230 V
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoIM-TIG200
Overload ProtectionCurrent & Thermal Overload Protection
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedDoes Not Include Plug.
Power Voltage Supply230 V
Product Height330 mm
Product Length460 mm
Product TypeInverter TIG Welder
Product Width165 mm