IMPAX IM-MIG-120 120A MIG/MMA Welder (Gas/Gasless) 230V
Impax
IMPAX IM-MIG-120 120A MIG/MMA Welder (Gas/Gasless) 230V (261PV)
  • Welding Current Range: 40-120A
  • Weldable Thickness: 0-4mm
  • Open Circuit: 46V
  • 230V Input Power
  • Fan-Cooled
  • 45% Duty Cycle at 120A
  • Electrode Range: 0-3.2mm
More Info
View all: Impax Welders
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Weldable Thickness: 0-4mm
  • Open Circuit: 46V
  • 230V Input Power
  • Fan-Cooled
  • 45% Duty Cycle at 120A
  • Electrode Range: 0-3.2mm
More Info
View all: Impax Welders
You may also like:
Specification
Amp Rating120 A
BrandImpax
Cable Length1 m
Carry Case/Bag IncludedNo
ConditionBrand New
Condition DescriptionUnused & in original factory/manufacturer condition.
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Model NoIM-MIG-120
Output Current40-120 A
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Plug IncludedIncludes Plug.
Power Voltage Supply230 V
Product Height230 mm
Product Length350 mm
Product TypeMIG/MMA Welder (Gas/Gasless)
Product Width130 mm