Ideal Standard i.life B Soft-Close BTW Toilet & Concealed Cistern Dual-Flush 6/4Ltr (196KC)
Back-to-wall toilet with simple lines features Easyfix+ for easy installation and RimLS+ flush technology, ensuring thorough cleaning with every flush.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 29.4kg
- Vitreous China
- Easyfix+
- Hygienic RimLS+ Flush Technology
View all: Ideal Standard Toilets
Back-to-wall toilet with simple lines features Easyfix+ for easy installation and RimLS+ flush technology, ensuring thorough cleaning with every flush.
- Dual-Flush
- 6/4Ltr Cistern Capacity
- Soft-Close & Quick-Release White Toilet Seat Supplied
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weight: 29.4kg
- Vitreous China
- Easyfix+
- Hygienic RimLS+ Flush Technology
View all: Ideal Standard Toilets
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bathroom Style | Contemporary |
| Brand | Ideal Standard |
| Cistern Capacity | 6/4 Ltr |
| Cistern Supplied | Cistern Supplied |
| Construction Material (Bathrooms) | Vitreous China |
| Fittings Supplied | Fittings Supplied |
| Fixings Supplied | Brackets Supplied |
| Flush Type | Dual |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model Name | i.life B |
| Model No | E302401 |
| Outlet Diameter | 102 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 545 mm |
| Product Height | 400 mm |
| Product Returns Note | Due to hygiene reasons this product is excluded from our 30 Day Money Back Guarantee (your statutory rights are not affected). |
| Product Type | BTW Toilet & Concealed Cistern |
| Product Width | 360 mm |
| Rim Type | Rimless |
| Toilet Seat Close Type | Soft-Close with Quick-Release |
| Toilet Shape | Square |
| Toilet Type | Back to Wall |
| Total Product Weight | 29.4 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Corporate Village Da Vincilaan 2 B-1935 Zaventem Belgium |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customercare@idealstandard.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Ideal Standard NV |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Corporate Village, Da Vincilaan 2, B-1935 Zaventem, Belgium |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | customerservices@idealstandard.com |
Product Contents
Toilet pan, Prosys cistern, Oleas flushplate and soft close seat and cover.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode