Ideal Heating Expansion Vessel Kit 0.16Ltr (7292X)
Expansion vessel kit for use with all Logic+ combi and Vogue GEN2 combi boiler ranges. Prevents water pressure shock affecting boiler.
View all: Ideal Heating Expansion Vessels
Expansion vessel kit for use with all Logic+ combi and Vogue GEN2 combi boiler ranges. Prevents water pressure shock affecting boiler.
View all: Ideal Heating Expansion Vessels
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Ideal Heating |
| Capacity | 0.16 Ltr |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Pressure | 15 bar |
| Maximum Temperature | 99 °C |
| Operating Pressure | 3.5 bar |
| Operating Temperature | 0 to 99 °C |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Expansion Vessel Kit |
| Smart Compatibility | Not Smart |
Product Contents
Mini expansion vessel, washer and connector pipe.