Hozelock Select 30m Garden Watering Hose (848RE)
Hardwearing and flexible multipurpose 30m braided hose for domestic watering tasks. Weatherproof, with UV and frost protection. Can be used with garden equipment such as spray guns and sprinklers.
- Braided Hose
- PVC Construction
- PVC Outer Layer
- Hose Diameter: 1/2"
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weatherproof
- UV & Frost Protection
- Smooth Inner Layer
View all: Hozelock Hose Pipes
Hardwearing and flexible multipurpose 30m braided hose for domestic watering tasks. Weatherproof, with UV and frost protection. Can be used with garden equipment such as spray guns and sprinklers.
- Braided Hose
- PVC Construction
- PVC Outer Layer
- Hose Diameter: 1/2"
- 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Weatherproof
- UV & Frost Protection
- Smooth Inner Layer
View all: Hozelock Hose Pipes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hozelock |
| Construction Material (Landscaping) | PVC |
| Hose Diameter | 12.5 mm |
| Hose Diameter (Imperial) | 1/2 " |
| Hose Length | 30 m |
| Manufacturer Guarantee | 10 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Pressure | 1.5 bar |
| Model Name | Select |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 30 m |
| Product Type | Garden Watering Hose |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Suitable Use Type | For External Use |