Highlife Bathrooms Galston Exposed Thermostatic BSM Shower Kit Chrome Finish (248HL)
Stylish, wall-mounted thermostatic mixer. Includes square rainfall head and paddle-style hand shower with easy-clean nozzles. Features swivel spout which acts as a diverter, allowing use as a shower or bath filler. Temperature control with safety stop set to 38°C, which can be overridden if needed. Height-adjustable riser between 840-1700mm, with the option to mount at bath-top level, leaving enough room to shower under. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed system. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Heads
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Contemporary Square Design
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
Stylish, wall-mounted thermostatic mixer. Includes square rainfall head and paddle-style hand shower with easy-clean nozzles. Features swivel spout which acts as a diverter, allowing use as a shower or bath filler. Temperature control with safety stop set to 38°C, which can be overridden if needed. Height-adjustable riser between 840-1700mm, with the option to mount at bath-top level, leaving enough room to shower under. Can be used with positive or negative head twin impeller pumps for gravity fed system. Minimum 0.5bar (approx. 5m) static water pressure requirement for use with a positive head pump.
- Single-Spray Pattern
- Rub-Clean Shower Heads
- 1 Year Guarantee
- Universal Fitting Shower Hose
- Suitable for All Pressure Systems
- Contemporary Square Design
View all: Highlife Bathrooms Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Highlife Bathrooms |
| Colour | Chrome Finish |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass & Stainless Steel |
| Design Type | Contemporary Square Design |
| Hose Bore Size | 5 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Flow Rate | 22 Ltr/min |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.5 bar |
| Model Name | Galston |
| Model No | 13032 |
| No. of Spray Patterns | Single-Spray Pattern |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for All Pressure Systems |
| Product Type | Exposed Thermostatic BSM Shower Kit |
| Shower Head Shape | Square |
| Shower Head Size | 190 mm |
| Shower Hose Length | 1.5 m |
| Total Product Weight | 4.5 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | Allaince Sanitary Products Ltd |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit A, 1 Young Place, Kelvin Industrial Estate, East Kilbride, Glasgow, G75 0TD |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | Alliance Sanitary Products Ltd T/A Highlife Bathrooms |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Init 114, 2 James Joyce Street, Dublin, DO1 Y1TO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | sales@highlifebathrooms.com |
Product Contents
Bar valve with swivel filler spout, riser rail with wall bracket, 190mm square rainfall head, paddle style handset, 1.5m hose and fixings.