Hansgrohe Slotted Pop Up Basin Waste Chrome 64mm (513VK)
High-quality push open waste where water is drained quickly, discreetly and easily. For basins or bidets with overflow hole.
- Chrome-Plated Plastic Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
View all: Hansgrohe Wastes
High-quality push open waste where water is drained quickly, discreetly and easily. For basins or bidets with overflow hole.
- Chrome-Plated Plastic Waste
- 45mm Suitable Hole Size
- 1 1/4" BSP Outlet
View all: Hansgrohe Wastes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hansgrohe |
| Fixings Supplied | Fixings Not Required |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Outlet Connection Size | 1 1/4 " |
| Outlet Connection Type | BSP |
| Overall Waste Diameter | 64 mm |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Diameter | 64 mm |
| Product Type | Basin Waste |
| Slotted | Slotted |
| Suitable Hole Size | 45 mm |
| Suitable Pipe Diameter | 32 mm |
| Waste Location Type | Basin |
| Waste/Plug Type | Click‑Clack |
| z1 - UK Manufacturer Name | Hansgrohe UK |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Unit 2 Edgehill Drive, Tournament Fields, Warwick, Warwickshire, CV34 6XQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | customerservices@hansgrohe.co.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Hansgrohe SE |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Hansgrohe SE, Auestr. 5-9, Schiltach, 77761, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@hansgrohe.com |