Hager J803 32A Maintenance Free Junction Box 65 x 30 x 140mm White (493AM)
The Hager J803 32A maintenance-free junction box with 3 x spring-fit terminals for securing electrical cable connections in various installations. Featuring a robust plastic construction, this durable junction box is ideal for professional electricians working on domestic or commercial projects, especially in inaccessible areas. It incorporates spring-fit terminals and includes dedicated clamps for incoming and outgoing cables, ensuring a secure and efficient 32A connection.
- Plastic Construction
- Spring-Fit Terminals
- With Incoming & Outgoing Cable Clamps
- Suitable For Inaccessible Areas
- 4 Terminations Per Connector
View all: Hager Junction Boxes
The Hager J803 32A maintenance-free junction box with 3 x spring-fit terminals for securing electrical cable connections in various installations. Featuring a robust plastic construction, this durable junction box is ideal for professional electricians working on domestic or commercial projects, especially in inaccessible areas. It incorporates spring-fit terminals and includes dedicated clamps for incoming and outgoing cables, ensuring a secure and efficient 32A connection.
- Plastic Construction
- Spring-Fit Terminals
- With Incoming & Outgoing Cable Clamps
- Suitable For Inaccessible Areas
- 4 Terminations Per Connector
View all: Hager Junction Boxes
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Hager |
| Cable Supplied | Cable Not Supplied |
| Colour | White |
| Construction Material (Electrical) | Plastic |
| Current Rating | 32 A |
| Fixings Supplied | Fixings Not Supplied |
| IP Rating | IP2X |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | J803 |
| Model No | J803 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Depth | 30 mm |
| Product Height | 140 mm |
| Product Type | Maintenance Free Junction Box |
| Product Width | 65 mm |