Grohe Start Loop Exposed Single Outlet Manual Chrome Wall-Mounted Shower Mixer Valve (270KW)
Wall-mounted. Features a solid metal lever grip that feels comfortable to the touch. SilkMove technology allows the user to precisely and smoothly control the water temperature and volume. For added safety, the tap includes a temperature limiter. Comes with Grohe long life ceramic insert (35mm) with temperature limiter and an adjustable flow limiter. Grohe long-life, chrome StarLight coating ensures a brilliant finish and easy cleaning. Supplied with shower connection (1/2") with built-in non-return valve and check valve against backflow, ‘S’ connections and screwed metal cover washer.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 14Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
Wall-mounted. Features a solid metal lever grip that feels comfortable to the touch. SilkMove technology allows the user to precisely and smoothly control the water temperature and volume. For added safety, the tap includes a temperature limiter. Comes with Grohe long life ceramic insert (35mm) with temperature limiter and an adjustable flow limiter. Grohe long-life, chrome StarLight coating ensures a brilliant finish and easy cleaning. Supplied with shower connection (1/2") with built-in non-return valve and check valve against backflow, ‘S’ connections and screwed metal cover washer.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Delivers 14Ltr/min at 1bar
- Manual Lever Exposed Valve
- Suitable for High Pressure Systems
View all: Grohe Shower Valves
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Adjustable | Fixed Inlets |
| Brand | Grohe |
| Built In Valve/Exposed | Exposed |
| Colour | Chrome |
| Connection Size | 1/2 " |
| Connection Type | G 1/2" |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Design Type | Modern Design |
| Diverter Included | Without Diverter |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 14 Ltr/min |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Minimum Operating Temperature | 5 °C |
| Mixer Control Type | Single Flow & Temperature Control |
| Mixer Type | Manual |
| Model Name | Start Loop |
| No. of Outlets | Single Outlet |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Centres Size/Range | 150 mm |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Type | Wall-Mounted Shower Mixer Valve |
| Safety Cut-Out Temperature | N/A °C |
| Safety Functions | Without Safety Function |
| Shower Product Type | Shower Valve |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Temperature Control Type | Manual Temperature Control |
| Water Failure Shutdown | No Water Failure Shutdown |