Grohe Start Loop Chrome 147mm Cloakroom Lever Mono Basin Mixer Tap With Clicker Waste (189KW)
Sleek basin mixer with exceptional performance. Features 7° inclined loop-shaped lever for effortless operation. Grohe Water Saving technology reduces water consumption, providing 5.7Ltr/min, whilst maintaining a strong water flow. Durable Grohe ceramic cartridge mixer allows precise regulation of water quantity and temperature using a sturdy metal lever. Features a cold start option in the middle position to save energy. Supplied with European 3/8" flexi tails but may require 1/2" adaptors. Supplied with clicker waste.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
View all: Grohe Bathroom Taps
Sleek basin mixer with exceptional performance. Features 7° inclined loop-shaped lever for effortless operation. Grohe Water Saving technology reduces water consumption, providing 5.7Ltr/min, whilst maintaining a strong water flow. Durable Grohe ceramic cartridge mixer allows precise regulation of water quantity and temperature using a sturdy metal lever. Features a cold start option in the middle position to save energy. Supplied with European 3/8" flexi tails but may require 1/2" adaptors. Supplied with clicker waste.
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Single Lever
- Suitable for High Pressure Systems
- Chrome
- Clicker Waste
View all: Grohe Bathroom Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Basin No Of Tap Holes | Mono |
| Basin Tap Type | Cloakroom |
| Bathroom Item Finish | Polished |
| Bathroom Taps Product Type | Mixer |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Construction Material (Bathrooms) | Brass |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 5 Ltr/min |
| Green star | Saving water at home |
| Green star Claim | This tap is regulated to have a maximum flow rate of 6 litres per minute at 3 bar pressure or less. Regulating water flow can help manage water use. |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Tap Tails |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Start Loop |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 105.5 mm |
| Product Height | 147 mm |
| Product Type | Bathroom Tap |
| Product Width | 45 mm |
| Spout Flow Type | Standard |
| Tap Control Type | Single Control |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Bathrooms) | Lever |
| Tap Product Type (Bathrooms) | Mono Mixer |
| Tap Suitability Type (Bathrooms) | Basin |
| Waste Supplied | Clicker Waste |