Grohe Minta 31862000 Pull-Out Spray Mono Mixer Tap Chrome (896VY)
Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Single lever operation. 35mm ceramic cartridge. Taps generous 379mm height gives plenty of room for manouvrability. Includes SpeedClean shower jet, a 360° swivel area and Grohe EasyDock. With a modern luxe chrome finish that is scratch-resistant and easy to clean.
- Single Lever
- Replaceable Aerator
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- 35mm Ceramic Cartridge
View all: Grohe Pull Out Kitchen Taps
Single lever operation. 35mm ceramic cartridge. Taps generous 379mm height gives plenty of room for manouvrability. Includes SpeedClean shower jet, a 360° swivel area and Grohe EasyDock. With a modern luxe chrome finish that is scratch-resistant and easy to clean.
- Single Lever
- Replaceable Aerator
- 1 Year Guarantee
- Suitable for High Pressure Systems
- Contemporary Design
- 35mm Ceramic Cartridge
View all: Grohe Pull Out Kitchen Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Replaceable Aerator |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Type | G 1/2" Connection |
| Construction Material (Kitchens) | Brass |
| Control Type | Single Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Not Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 185 mm |
| Hose Bore Size | 6 mm |
| Hose Diameter | 9.2 mm |
| Hose Length | 530 mm |
| Hose Supplied | Supplied with 1/2" Threaded Tails |
| Kitchen Item Finish | Gloss |
| Kitchens Design Type | Contemporary Design |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Maximum Bar Pressure | 10 bar |
| Minimum Bar Pressure | 1 bar |
| Model Name | Minta |
| Model No | 31862000 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High Pressure Systems |
| Product Depth | 223 mm |
| Product Height | 379 mm |
| Product Type | Pull-Out Spray Mono Mixer Tap |
| Product Width | 145 mm |
| Spout Reach | 223 mm |
| Spout Type | Pull-Out Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Single Lever |
| Tap Style | Pull-Out Mono Mixer |
| Total Product Weight | 3.742 kg |