Grohe Ambi Dual-Lever Mono Mixer Kitchen Tap Chrome (4353T)
Save 15% off Taps with Screwfix Rewards. Join on the App to get your code.
Double lever operation. Sleek mono mixer, ideal for any modern kitchen and is designed to withstand the rigorous demands of busy family life.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Grohe Kitchen Mixer Taps
Double lever operation. Sleek mono mixer, ideal for any modern kitchen and is designed to withstand the rigorous demands of busy family life.
- Double Lever 1/4 Turn Operation
- 1/2" Ceramic Disc Valves
- Deck Mounted with Swivel Spout
- Modern Design
- Built-In Aerator
- Suitable for High & Low Pressure Systems
- 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
View all: Grohe Kitchen Mixer Taps
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Aerator | Built-In Aerator |
| Brand | Grohe |
| Colour | Chrome |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Connection Type | 1/2" BSP Female Thread |
| Control Type | Double Lever Control |
| Gravity Fed Systems | Suitable for Gravity-Fed Systems |
| Height To Spout | 242 mm |
| Hose Bore Size | 8 mm |
| Hose Diameter | 11.2 mm |
| Hose Length | 500 mm |
| Hose Supplied | Supplied with Flexible Braided Tap Connectors |
| Kitchen Item Finish | Gloss |
| Kitchens Design Type | Modern Design |
| Manufacturer Guarantee | 5 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Maximum Bar Pressure | 5 bar |
| Minimum Bar Pressure | 0.3 bar |
| Model Name | Ambi |
| Model No | 3.0337E7 |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Parent Colour | Chrome |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pressure Suitability | Suitable for High & Low Pressure Systems |
| Product Depth | 87 mm |
| Product Height | 333 mm |
| Product Type | Dual-Lever Mono Mixer Kitchen Tap |
| Product Width | 193 mm |
| Spout Reach | 223 mm |
| Spout Type | Swivel Spout |
| Tap Design | Modern |
| Tap Handle Type (Kitchens) | Dual Lever |
| Tap Style | Mono Mixer |
| Valve Type | 1/2" Ceramic Disc Valves |