Greenworks GWG40HT61 61cm 40V Li-Ion Cordless Hedge Trimmer - Bare (100HT)
Large 20mm cutting capacity with 61cm dual-action laser-cut diamond-ground steel blades. Rear handle with cushion overmoulded grip for user comfort while working, can be rotated to find the best cutting angle. Lasts up to 35mins on a single charge, ideal for tidying most domestic hedges.
- 61cm Blade
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 20mm Cutting Capacity
- 40V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Greenworks Hedge Trimmers
Large 20mm cutting capacity with 61cm dual-action laser-cut diamond-ground steel blades. Rear handle with cushion overmoulded grip for user comfort while working, can be rotated to find the best cutting angle. Lasts up to 35mins on a single charge, ideal for tidying most domestic hedges.
- 61cm Blade
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- 20mm Cutting Capacity
- 40V
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Greenworks Hedge Trimmers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Hedge Trimmer |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Greenworks |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 61 cm |
| Cutting Capacity | 20 mm |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Garden Power Reach | Standard |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | GWG40HT61 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Length | 96 cm |
| Product Type | Hedge Trimmer |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01793333212 |
| Tool Weight without Battery | 2.8 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Garden Equipment LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | First Floor, 3A Groverley Road, Dorset, BH23 3HB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Technologies Europe GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brunnenwerg 17, Weiterstadt, 64331, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode