Greenworks 40V Li-Ion Cordless 41cm Lawn Mower - Bare (809HT)
Can tackle an area up to 300m² on one charge, and is small enough to easily store or carry with collapsible handles and integrated top handle. Versatile with a 2-in-1 function for mulching and rear collection.
- 5 Cutting Heights (25-80mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Single Lever Height Adjustment
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Greenworks Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
Can tackle an area up to 300m² on one charge, and is small enough to easily store or carry with collapsible handles and integrated top handle. Versatile with a 2-in-1 function for mulching and rear collection.
- 5 Cutting Heights (25-80mm)
- 50Ltr Grass Bag
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
- Single Lever Height Adjustment
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Greenworks Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Lawn Mower |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Greenworks |
| Brushless | Brushed |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 41 cm |
| Cutting Blade Type | Metal Blade |
| Cutting Height Range | 25-80 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 50 Ltr |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | Sharing a battery between tools can make better use of resources. |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | GWG40LM41 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 70.3 dBA |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01793333212 |
| Tool Weight without Battery | 18 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Garden Equipment LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | First Floor, 3A Groverley Road, Dorset, BH23 3HB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Technologies Europe GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brunnenwerg 17, Weiterstadt, 64331, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode