Greenworks 40V 1 x 2.0Ah Li-Ion Cordless 35cm Lawn Mower (526HT)
Lightweight, versatile and easy to use 35cm lawn mower with 5 cutting heights. Push-button start with single-lever height adjustment. Features 2-in-1 function for mulching and rear collection. Folds for convenient storage.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 5 Cutting Heights (20-70mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 60min Charge Time
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Greenworks Lawn Mowers
Sorry, this item is currently out of stock
Lightweight, versatile and easy to use 35cm lawn mower with 5 cutting heights. Push-button start with single-lever height adjustment. Features 2-in-1 function for mulching and rear collection. Folds for convenient storage.
- 1 x 2.0Ah Li-Ion Battery
- 5 Cutting Heights (20-70mm)
- 40Ltr Grass Bag
- 60min Charge Time
- 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
- Metal Blade
- Plastic Deck
- With Mulching Facility
View all: Greenworks Lawn Mowers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Power | 2.0 Ah |
| Battery Technology | None |
| Brand | Greenworks |
| Brushless | Brushed |
| Charge Time | 60 min |
| Corded or Cordless | Cordless |
| Cutting Blade Size | 35 cm |
| Cutting Blade Type | Metal Blade |
| Cutting Height Range | 20-70 mm |
| Deck Construction Material | Plastic Deck |
| Fuel Type Garden Power | Cordless |
| Grass Collection Capacity | 40 Ltr |
| Low Battery Indicator | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Model No | GWG40LM35K2 |
| Mower Propulsion Type | Hand-Propelled |
| Mower Type | Rotary |
| Mulching Facility | With Mulching Facility |
| No. of Batteries Per Pack | 1 |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 40 V |
| Product Type | Lawn Mower |
| Smart Compatibility | Not Smart |
| Sound Pressure Level | 66.8 dBA |
| Suitable Lawn Size | Suitable for Lawns up to 250m² |
| Supplier Manufacturer Helpline | 01793333212 |
| Tool Weight with Battery | 15 kg |
| Vibration Level | 2.5 m/s² |
| Vibration System | Low Vibration |
| z1 - UK Manufacturer Name | Garden Equipment LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | First Floor, 3A Groverley Road, Dorset, BH23 3HB |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Technologies Europe GmbH |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Brunnenwerg 17, Weiterstadt, 64331, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.handyonline.co.uk/contact |
Product Contents
Lawn mower, 2.0Ah battery, charger and grass bag.
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode