FloPlast Push-Fit Single Socket Soil Pipe Anthracite Grey 110mm x 3m 2 Pack (802KJ)
Lightweight soil pipe manufactured from uPVC for strength and durability. Easy to work with and suitable for high temperature waste discharges. 110mm pipe ideal for creation of a soil stack. When creating a soil stack, begin from the base and work up. The use of silicone lubricant on all seals will facilitate jointing.
- uPVC Construction
- Push-Fit Connection
- Ring Seal Joints
- Compatible with all UK 110mm Plastic Soil Systems
- Cut to Length with a Fine-Tooth Saw
View all: FloPlast Soil Pipe
Lightweight soil pipe manufactured from uPVC for strength and durability. Easy to work with and suitable for high temperature waste discharges. 110mm pipe ideal for creation of a soil stack. When creating a soil stack, begin from the base and work up. The use of silicone lubricant on all seals will facilitate jointing.
- uPVC Construction
- Push-Fit Connection
- Ring Seal Joints
- Compatible with all UK 110mm Plastic Soil Systems
- Cut to Length with a Fine-Tooth Saw
View all: FloPlast Soil Pipe
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | FloPlast |
| Colour | Anthracite Grey |
| Construction Material (Plumbing) | uPVC |
| Drainage Pipe Product Type | Soil Stack Pipes |
| Drainage Section | Soil & Vent |
| Length of Pack (Combined) | 6 m |
| Length of Single Piece | 3 m |
| Male/Female Ends | Single Socket |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | SP3AG |
| Pack Size | 2 |
| Pieces in Pack/Case | 2 |
| Pipe Diameter | 110 mm |
| Pipe Fitting System | Push-Fit |
| Product Type | Soil Pipe |