Flexible Tap Connector 15mm x 3/4" x 900mm (5025G)
9.5mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 10mm
View all: Unbranded Tap Connectors
9.5mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 10mm
View all: Unbranded Tap Connectors
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 15 mm |
| A Size Connection Type | Compression |
| B Size | 3/4 " |
| B Size Connection Type | Threaded Female |
| Bending Radius | 50 mm |
| Brand | Unbranded |
| Demountable | Not Demountable |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 30 Ltr/min |
| Hose Bore Size | 10 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature | 85 °C |
| Outer Diameter | 13.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Diameter | 15 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Product Type | Flexible Tap Connector |
| Suitable System | Suitable for All Hot & Cold Water Installations |
| Valve Type | Male Thread G1/2-3/4 |