Flexible Hose 22mm x 3/4" x 900mm (2039G)
12.8mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 13mm
View all: Unbranded Flexible Hoses
12.8mm bore. Stainless steel braid. EPDM rubber inner tube. Highly durable.
- Bore: 13mm
View all: Unbranded Flexible Hoses
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| A Size | 22 mm |
| A Size Connection Type | Compression |
| B Size | 3/4 " |
| B Size Connection Type | Threaded Female |
| Bending Radius | 65 mm |
| Brand | Unbranded |
| Demountable | Not Demountable |
| Flow Rate (Ltr/Min) | 50 Ltr/min |
| Hose Bore Size | 13 mm |
| Manufacturer Guarantee | 2 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply) |
| Max. Working Pressure | 10 bar |
| Operating Temperature | 85 °C |
| Outer Diameter | 17.5 mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Pipe Fitting System | Compression |
| Product Diameter | 22 mm |
| Product Length | 900 mm |
| Product Type | Flexible Hose |
| Suitable System | Suitable for All Hot & Cold Water Installations |
| Valve Type | Male Thread G1/2-3/4 |