Fix-O-Moll White Round Pinned Plastic Gliders 22mm x 22mm 8 Pack (193KF)
Plastic gliders with pin allow furniture and objects to be moved effortlessly and quietly on smooth and textile surfaces. Particularly suitable for outdoor use, where they protect wooden garden furniture from rising damp. Furniture glides are made from robust plastic with a sound-absorbing insulating pane. Simple and safe installation with pin.
- For Smooth & Textile Floors
- HDPE Construction
- Reusable
- High Wear & Abrasion-Resistance
- Good Gliding Ability
- High Load Capacity
- With Noise & Shock-Absorbing Damping Disc
- Secure Fastening with Nail
View all: Fix-O-Moll Furniture Sliders
Plastic gliders with pin allow furniture and objects to be moved effortlessly and quietly on smooth and textile surfaces. Particularly suitable for outdoor use, where they protect wooden garden furniture from rising damp. Furniture glides are made from robust plastic with a sound-absorbing insulating pane. Simple and safe installation with pin.
- For Smooth & Textile Floors
- HDPE Construction
- Reusable
- High Wear & Abrasion-Resistance
- Good Gliding Ability
- High Load Capacity
- With Noise & Shock-Absorbing Damping Disc
- Secure Fastening with Nail
View all: Fix-O-Moll Furniture Sliders
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Fix-O-Moll |
| Colour | White |
| Construction Material (Fixings) | HDPE |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Pack Size | 8 |
| Pieces in Pack/Case | 8 |
| Product Length | 22 mm |
| Product Thickness | 10 mm |
| Product Type | Plastic Gliders |
| Product Width | 22 mm |
| Shape | Round |
| z1 - UK Manufacturer Name | suki.international Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 27 Greville Street, London, EC1N 8SU |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | suki.international |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | suki strasse 1, D-54526 Lanscheid, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | info@suki.com |