Fit Quick Framed Quadrant Shower Enclosure Chrome 900mm x 900mm x 1850mm (147AE)
Framed quadrant shower enclosure with chrome profiles. Features two sliding doors with 6mm clear toughened safety glass, and easy-clean coating for simplified maintenance. Double quick-release rollers offer simple installation and enable door removal for thorough cleaning. The 20mm profile adjustment accommodates out-of-true walls, ensuring proper fit in older properties. Reversible doors allow left or right-hand opening configurations.
- Framed Opens for Left or Right Hanging Sliding Shower Doors
- 20mm Adjustment 870-890mm
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release Rollers for Ease of Cleaning
- Shower Enclosure W x D x H: 900 x 900 x 1850mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Shower Enclosures
Framed quadrant shower enclosure with chrome profiles. Features two sliding doors with 6mm clear toughened safety glass, and easy-clean coating for simplified maintenance. Double quick-release rollers offer simple installation and enable door removal for thorough cleaning. The 20mm profile adjustment accommodates out-of-true walls, ensuring proper fit in older properties. Reversible doors allow left or right-hand opening configurations.
- Framed Opens for Left or Right Hanging Sliding Shower Doors
- 20mm Adjustment 870-890mm
- 6mm Clear Toughened Safety Glass
- Quick-Release Rollers for Ease of Cleaning
- Shower Enclosure W x D x H: 900 x 900 x 1850mm
- 1 Year Guarantee
View all: Unbranded Shower Enclosures
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Colour | Chrome |
| Door Entry Width | 580 mm |
| Enclosure Shape | Quadrant |
| Enclosure Type | Full Enclosure |
| Fixings Supplied | Fixings & Fittings Supplied |
| Frame Type | Framed |
| Handed | Reversible |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Fit Quick |
| Mounting Adjustment | 20mm Adjustment 870-890mm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Shower Enclosure |
| Shower Cubicle Depth | 900 mm |
| Shower Cubicle Height | 1850 mm |
| Shower Cubicle Width | 900 mm |
| Shower Cubicles Glass Type | 6mm Clear Toughened Safety Glass |
| Shower Door Type | Double Sliding Door |
| Shower Enclosure Door Type | Sliding Shower Doors |
| Shower Tray Supplied | Shower Tray Sold Separately |
| Total Product Weight | 44 kg |
| z1 - UK Manufacturer Name | PJH |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | PJH House, Lomax Way, Bolton, Greater Manchester, BL51FQ |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | qs@pjh.uk |
| z4 - EU Manufacturer Name | Globe Union Germany GmbH & Co.KG |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | 11, Dreherstrabe, Unna, KG59425, Germany |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | technicaluk@globeunion.eu |
Downloads
Delivered direct from our suppliers in the number of working days stated on the delivery button
Direct from our supplier delivery restrictions
Geographic restrictions apply, check your postcode below to see if any apply to you. For some locations delivery may take longer than the specified delivery time, and we can not currently offer delivery to offshore addresses.
Please ensure we have your mobile phone number when you order so we can keep you updated with deliveries.
Enter postcode