Firestop Applic Drop Down Seal Satin Anodised Aluminium 50mm x 15mm x 830mm (540CJ)
Drop-down seal provides fire and smoke protection, and has been acoustic tested up to 38dB. Designed for surface mounting on timber doors with a maximum drop of 15mm. Installs on the opening side of the door and can adapt to sloping surfaces.
- Fire & Smoke Spread Prevention
- Fire Door Rating: FD30, FD60 (Timber) & Not Suitable for Steel Fire Doors
- Suitable for Fire Doors
- 15mm Gap Required
- Self-Adhesive & Screw-In
- Heavy-Duty Internal Springs
View all: Firestop Intumescent Strips
Drop-down seal provides fire and smoke protection, and has been acoustic tested up to 38dB. Designed for surface mounting on timber doors with a maximum drop of 15mm. Installs on the opening side of the door and can adapt to sloping surfaces.
- Fire & Smoke Spread Prevention
- Fire Door Rating: FD30, FD60 (Timber) & Not Suitable for Steel Fire Doors
- Suitable for Fire Doors
- 15mm Gap Required
- Self-Adhesive & Screw-In
- Heavy-Duty Internal Springs
View all: Firestop Intumescent Strips
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Brand | Firestop |
| Colour | Satin Anodised Aluminium |
| Fire Protection Type | Fire & Smoke |
| Fire Rated (Yes/No) | Fire Rated |
| Fixing Type | Self-Adhesive & Screw-In |
| Gap Seal | 15 mm |
| Intumescent Protection Supplied | Not Required |
| Length of Pack (Combined) | 960 mm |
| Length of Single Piece | 960 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model Name | Applic |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 830 mm |
| Product Thickness | 15 mm |
| Product Type | Drop Down Seal |
| Product Width | 50 mm |