Festool T18+3 18V Li-Ion Brushless Cordless Drill Driver - Bare (968KF)
Compact and lightweight drill driver with a brushless motor, FastFix interface and an integral LED. Fully electronic torque setting and switch-off for precise screwdriving. Switch from screwdriving to drilling without changing the set torque. Compatible with Festool 18V batteries (sold separately).
- 2-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyless Chuck
- 25 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool Drill Drivers
Compact and lightweight drill driver with a brushless motor, FastFix interface and an integral LED. Fully electronic torque setting and switch-off for precise screwdriving. Switch from screwdriving to drilling without changing the set torque. Compatible with Festool 18V batteries (sold separately).
- 2-Speed Variable & Reverse
- 13mm Keyless Chuck
- 25 Torque Settings + Drill
- All-Metal Gearbox
- Electronic Brake
- Soft-Grip Handle
- LED Work Light
- Without Spindle Lock
- Brushless Motor
- Does Not Include Battery or Charger
View all: Festool Drill Drivers
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Bare Unit Product Type | Drill Drivers |
| Battery Chemistry | Li-Ion |
| Battery Technology | None |
| Brand | Festool |
| Brushless | Brushless |
| Capacity Steel | 13 mm |
| Capacity Wood | 45 mm |
| Carry Case/Bag Included | Yes |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Chuck Type | Keyless Chuck |
| Drill Handle Type | Soft-Grip Handle |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | A brushless electronic motor runs more efficiently than brushed types. This can help reduce the tool's energy consumption and improve durability. |
| Manual or Powered | Powered |
| Manufacturer Guarantee | 3 Year Manufacturer’s Guarantee (Registration Required, T&Cs Apply) |
| Max Torque | 50 Nm |
| Model No | T18+3 |
| No Load Speed | 0-450/1500 rpm |
| No. Torque Setting | 25 |
| No. of Batteries Per Pack | None |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Power Supply | Cordless |
| Power Voltage Supply | 18 V |
| Product Length | 225 mm |
| Product Type | Drill Driver |
| Tool Weight without Battery | 1.1 kg |
Product Contents
T18+3, tool chuck, bit holder, 13mm FastFix keyless chuck, PZ2 bit, belt clip and Systainer case.