Faithfull Combination Square with Protractor 12" (300mm) (104GC)
Combination square for use in both wood and metalworking applications. Features scribe, spirit level and a protractor head, for marking and measuring angles, clearly graduated from 0-180° in both directions. Can also be used as a 300mm measure with metric and imperial scale, 90° inside square, 90° outside square, 135° inside square, 45° inside square, horizontal level, vertical level, T-square slide, marking gauge and depth gauge. Centre head allows for locating centre lines on cylindrical workpieces. Heads are removable when not in use.
- Stainless Steel Blade
- Steel Body
- Metric & Imperial Scales
- Depth Adjustment
- Metal Scribe & Built-In Bubble Level
- Protractor Head
View all: Faithfull Squares
Combination square for use in both wood and metalworking applications. Features scribe, spirit level and a protractor head, for marking and measuring angles, clearly graduated from 0-180° in both directions. Can also be used as a 300mm measure with metric and imperial scale, 90° inside square, 90° outside square, 135° inside square, 45° inside square, horizontal level, vertical level, T-square slide, marking gauge and depth gauge. Centre head allows for locating centre lines on cylindrical workpieces. Heads are removable when not in use.
- Stainless Steel Blade
- Steel Body
- Metric & Imperial Scales
- Depth Adjustment
- Metal Scribe & Built-In Bubble Level
- Protractor Head
View all: Faithfull Squares
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Material | Stainless Steel |
| Blade Width | 25 mm |
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Faithfull |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Measuring Length (Imperial) | 12 " |
| Measuring Length (Metric) | 300 mm |
| Measuring Product Type | Combination Square with Protractor |
| Measuring Scales | Metric & Imperial Scales |
| Model No | FAICS300SET |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Combination Square |
| z1 - UK Manufacturer Name | Faithfull Tools |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Phoenix House, 3 White Lodge Business Estate, Hall Road, Norwich, Norfolk, NR4 6DG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |
| z4 - EU Manufacturer Name | FAITHFULL tools |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | QFF Distribution Ltd, 24 Magna Drive, Magna Business Park, Citywest Road, Dublin, D24 FNYO, Ireland |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | enquiries@faithfulltools.com |