Evolution S185TCT-48CS Stainless Steel Circular Saw Blade 185mm x 20mm 48T
Evolution
Evolution S185TCT-48CS Stainless Steel Circular Saw Blade 185mm x 20mm 48T (991AK)
Evolution 185mm TCT blade designed for clean, burr-free cutting of stainless steel. Featuring 48 Japanese tungsten carbide teeth, it provides durability and precision, with reduced sparks, heat and blade fatigue. Compact blade ideal for cutting tubing and sheet with cool, clean precision. Suitable for cutting 302, 303 and 304 grade stainless steel.
  • For Circular & Mitre Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.8mm
  • Coarse Cut
  • Tungsten Carbide Teeth
  • Zero Rake Angle
  • Without Anti-Kickback
  • For Burr-Free Cuts in Stainless Steel
  • Durable & Precise
More Info
View all: Evolution Circular Saw Blades
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • For Circular & Mitre Saws
  • Cutting Width (Kerf): 1.8mm
  • Coarse Cut
  • Tungsten Carbide Teeth
  • Zero Rake Angle
  • Without Anti-Kickback
  • Durable & Precise
More Info
You may also like:
Specification
Blade Diameter185 mm
BrandEvolution
CompatibilityEvolution
Compatible Tool TypeCircular & Mitre Saws
Disc Bore Size20 mm
Disc Fitting TypeStandard Bore
Manufacturer Guarantee1 Year Guarantee
Max. Cutting Width1.8 mm