Evolution RAGEBLADE355DIAMOND Masonry Diamond Turbo Blade 355mm x 25.4mm (590GP)
- For Chop Saws
- For General Masonry, Paving Bricks, Hard Sandstones, Kerbs & Lintels
- Sintered
- For Dry Use Only
- For Use with Evolution Saws
- Size Fits a Range of Compatible Tools
- Diamond-Tipped Blade for Clean Cuts
View all: Evolution Diamond Blades
- For Chop Saws
- Sintered
- For Dry Use Only
- For Use with Evolution Saws
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 355 mm |
| Blade Thickness | 3.2 mm |
| Brand | Evolution |
| Circular Blade Type | Diamond Turbo Blade |
| Compatible Tool Type | Chop Saws |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Disc Bore Size | 25.4 mm |