Evolution R300DCT+ 300mm Electric Disc Cutter with Dust Suppression 230V (186YE)
Professional Evolution R300DCT+ disc cutter built for power and precision. Designed for reliability and durabilty. with a cutting depth of 115mm. Features 240V high torque motor for consistent peak power, even under heavy load. Premium blade provides fast, clean cuts in various materials including concrete and stone. Ideal for effective dust control with dual-sided water delivery, armoured hose routing and robust brass hose connection. For wet and dry use.
- Wet & Dry Use
- 2400W
- All-Metal Gearing
- Soft Start
- Dust-Sealed Bearings
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Replaceable Carbon Brushes
- Multi-Material Cutting Blade
View all: Evolution Disc Cutters
Professional Evolution R300DCT+ disc cutter built for power and precision. Designed for reliability and durabilty. with a cutting depth of 115mm. Features 240V high torque motor for consistent peak power, even under heavy load. Premium blade provides fast, clean cuts in various materials including concrete and stone. Ideal for effective dust control with dual-sided water delivery, armoured hose routing and robust brass hose connection. For wet and dry use.
- Wet & Dry Use
- 2400W
- All-Metal Gearing
- Soft Start
- Dust-Sealed Bearings
- Fan-Cooled Motor
- Lock-Off Switch
- Spindle Lock
- Replaceable Carbon Brushes
- Multi-Material Cutting Blade
View all: Evolution Disc Cutters
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Blade Diameter | 300 mm |
| Brand | Evolution |
| Brushless | Brushed |
| Cable Length | 3 m |
| Carry Case/Bag Included | No |
| Condition | Brand New |
| Condition Description | Unused & in original factory/manufacturer condition. |
| Corded Tool Weight | 9.7 kg |
| Disc Bore Size | 22.2 mm |
| Green star | Extending product lifecycles |
| Green star Claim | This second hand tool has been refurbished, repaired and tested. Keeping products in use for longer helps to reduce the overall demand for new products and can also contribute to waste reduction. |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Model No | R300DCT+ |
| No Load Speed | 5090 rpm |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Plug Included | Includes Plug. |
| Power Output (Watts/Kw) | 2400 W |
| Power Supply | Electric |
| Power Voltage Supply | 230 V |
| Product Length | 745 mm |
| Product Type | Disc Cutter with Dust Suppression |
| Repair Service Action | Should the product require repair please visit a store who will arrange the repair. |
| Switch Type | Lock-Off Switch |
| Wet or Dry Use | Wet & Dry Use |
| z1 - UK Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | Venture One, Longacre Close, Holbrook Industrial Estate, S20 3FR |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
| z4 - EU Manufacturer Name | EVOLUTION POWER TOOLS LTD |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Evolution Power Tools SAS, 61 Avenue Lafontaine, Bordeaux, Carbon-Blanc, 33560, France |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | https://www.evolutionpowertools.com/uk/contact/a/ |
Product Contents
R300DCT+, 300mm premium diamond blade, wheeled undercarriage and multi-tool.