Evolution R185CCSX 185mm 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Track Circular Saw - Bare
Evolution
Evolution R185CCSX 185mm 18V Li-Ion EXT Brushless Cordless Track Circular Saw - Bare (559CF)
  • Max. Cut: 64mm
  • 20-Tooth Multi-Material TCT Blade Included
  • Cast Aluminium Base & Plastic Guard
  • Electronic Brake
  • Without Riving Knife
  • Lock-Off Switch
  • Spindle Lock
  • Without Fence
  • LED Work Light
  • Does Not Include Battery or Charger
More Info
View all: Evolution Circular Saws
Collect in Dumfries | Change store
Fulfilment options
  • Max. Cut: 64mm
  • Electronic Brake
  • Without Riving Knife
  • Lock-Off Switch
  • Spindle Lock
  • Without Fence
  • LED Work Light
More Info
You may also like:
Specification
Bare Unit Product TypeCircular Saws
Battery ChemistryLi-Ion
Battery TechnologyEXT
Bevel Angles45 °
Blade DescriptionMulti-Material TCT Blade Included
Blade Diameter185 mm
BrandEvolution
BrushlessBrushless
Carry Case/Bag IncludedNo
Cutting Depth Capacity64 mm
Disc Bore Size20 mm
Green starExtending product lifecycles
Green star ClaimSharing a battery between tools can make better use of resources.
Manual or PoweredPowered
Manufacturer Guarantee3 Year Manufacturer's Guarantee (T&Cs Apply)
Max. Cutting Depth At 90deg64 mm
Model NoR185CCSX
No Load Speed4200 rpm
No. of Batteries Per PackNone
Number of Teeth20
Pack Size1
Pieces in Pack/Case1
Power SupplyCordless
Power Voltage Supply18 V
Product Length360 mm
Product TypeTrack Circular Saw
Switch TypeLock-Off Switch
Tool Weight without Battery3.8 kg
Product Contents
R185CCSX, hex key, dust hose (UK/EU) and 185mm blade.