Essentials Workshop Vice 5" (125mm) (3900V)
Workshop vice which can be bolted or screwed to workspace. Sturdy steel construction. Head rotates 360° and locking pins can be located anywhere. 3 mounting holes ensure stability and strength.
- Steel Body
- 125mm Grooved Carbon Steel Jaws
- 360° Swivel Base
- Clamping Force Up To 9806N
- Deck Mounted
- Steel Metal Handle
View all: Essentials Vices
Workshop vice which can be bolted or screwed to workspace. Sturdy steel construction. Head rotates 360° and locking pins can be located anywhere. 3 mounting holes ensure stability and strength.
- Steel Body
- 125mm Grooved Carbon Steel Jaws
- 360° Swivel Base
- Clamping Force Up To 9806N
- Deck Mounted
- Steel Metal Handle
View all: Essentials Vices
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | Steel Body |
| Brand | Essentials |
| Fixings Supplied | Fittings Not Supplied |
| Jaw Surface | Grooved |
| Jaw Width | 125 mm |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max. Clamping Force | 9806 N |
| Max. Jaw Opening (Metric) | 125 mm |
| Mount Type | Deck Mounted |
| Pack Size | 1 |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Type | Workshop Vice |
| Suits Screw Size | 10 mm |
| Throat Depth | 67.7 mm |
| Total Product Weight | 5.45 kg |
| Vice Product Type | Fixed |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |