Essentials Double Cup Suction Lifter (6299P)
Heavy duty suction lifter, ideal for safely lifting large panes of glass, sheet material and marble.
- Max. Lifting Capacity: 70kg
- ABS Body
- Lever Operated
- Ergonomic Handle
View all: Essentials Glazing Tools
Heavy duty suction lifter, ideal for safely lifting large panes of glass, sheet material and marble.
- Max. Lifting Capacity: 70kg
- ABS Body
- Lever Operated
- Ergonomic Handle
View all: Essentials Glazing Tools
You may also like:
| Specification | |
|---|---|
| Body Material | ABS Body |
| Brand | Essentials |
| Manual or Powered | Manual |
| Manufacturer Guarantee | 1 Year Guarantee |
| Max Load Capacity | 70 kg |
| No. of Suction Cups | Double |
| Pack Size | 1 |
| Pad Diameter | 115 mm |
| Pad Material | Rubber |
| Pieces in Pack/Case | 1 |
| Product Length | 325 mm |
| Product Type | Suction Lifter |
| Suction Lifter Operating Type | Lever Operated |
| z1 - UK Manufacturer Name | Kingfisher International Products Limited |
| z2 - UK Manufacturer Postal Address | 1 Paddington Square, London, W2 1GG |
| z3 - UK Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |
| z4 - EU Manufacturer Name | Kingfisher International Products B.V. |
| z5 - EU Manufacturer Postal Address | Rapenburgerstraat 175E, 1011 VM Amsterdam, 1011, Netherlands |
| z6 - EU Manufacturer Electronic Address | www.kingfisher.com/products |